Home » ПЛАНИНАРЕЊЕ

ПЛАНИНАРЕЊЕ

cropped-KORAB20WINTER20WEB.jpgПланинарењето представува идеален начин за одржување и подобрување на севкупната психофизичка кондиција. Движењето и искачување на планините ги зајакнува мускулите, и ја зголемува подвижноста на зглобовите. Го зајакнува имунолошкиот систем, позитивно делува на работата на срцето и крвните садови и го зголемува транспортот и снабдувањето на крвта со кислород. Ја подобрува размената на материите во организмот, ги намалува маснотиите во телото а исто така и телесната тежина.

Позитивно влијае и врз психологијата, релаксира, ослободува од стрес, ги потикнува позитивните емоции и ја зајакнува самодовербата. Исто така влијае и на социјалниот дел од животот, овозможува создавање на нови познанства и пријателства.
Покрај тоа, движењето низ планините ви отвара нови хоризонти, ја зајакнува врската со природата го менува менталниот склоп.
Бидете дел од планината, таа богато ќе ве награди.

 

FACEBOOK

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

КАЛЕНДАР

<< Aug 2021 >>
MTWTFSS
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5