Home »

Меморијален марш во чест на Димитар Боцевски

Map Unavailable

Date/Time
Date(s) - 06/02/2021
10:00 - 13:00

Categories No Categories


Сликата може да содржи: 2 луѓе, пијалок, од надвор и природа
Меморијален марш во чест на Димитар Боцевски: Св.Богородица-Св.Спас-Св.Недела (Матка)
Програма:
Маршот ќе се одвива според протоколите за организирање планинарски акции во време на пандемија. Почитувајте ја физичката дистанца, користете заштитна маска, и не се групирајте во поголеми групи.
Сабота 06 февруари 2021
09.45 ч – собир на групата пред Мечкина дупка
10.00 ч – поаѓање кон Св.Спас во помали групи со задолжителна дистанца
11.30 ч – пристигнување на Св.Спас и краток одмор за чај.
11.45 ч – поаѓање на дел од групата до Св.Недела
12.15 ч – пристигнување на Св.Недела. Полагање цвеќе и свеќа за Диме. Евоцирање спомени и сеќавања. Потоа заедничко враќање до Св.Спас и
13.30 ч – враќање кон Мечкина дупка по истата патека
Неопходна опрема:
– 3 сезонски планинарски кондури
– панталони
– долна маица или основен слој без памук во составот
– капа, ракавици, наочари
– полар или софтшел против ветер и лесен дожд
– шушкава јакна од втор или трет слој тип
– планинарски ранец и стапчиња
– енергетска храна и вода по потреба
– дерези (тие што имаат да си земат.Не се знае во каква состојба ќе биде патеката од Св.Спас до Св.Недела)
За патеката:
– старт: кафана Мечкина дупка – Матка 305мнв
– цел: Св.Недела 790мнв
– Најниска точка: мечкина дупка: 305мнв
– должина на патеката во правец: 5.5км
– вкупна денивелација: 485м
– просечно време на поминување во двата правци 3ч 30мин
– Патеката почнува од пред Мечкина дупка и продолжува нагоре покрај Св.Богородица по широк земјен пат. По извесно време свртува во остро лево низ нискостеблеста шума за да потоа почне искачување во десно по сртот на брдото. За цело време има поглед на кањонот Матка. Потоа патеката продолжува низ ливади и опожарен предел и повторно по широк земјен пат се излегува на обиколниот пат од кај касарната кој води до Св. Спас.
За Св.Недела:
Загледувајќи се високо на врвот од карпите над црквата Св.Андреја (планинарскиот дом – Матка) ќе забележите крст, а веднаш под него остатоци од средновековна градба. Станува збор за црквата Св.Недела која се наоѓа во рамките на локалитетот познат како Марков град. Археолозите откриле дека Марков град е всушност средновековно утврдување со мала црквичка.
Со сигурност се претпоставува дека црквата Св.Недела била изградена во средината на XIV век. Единствено се води полемика околу карактерот на ова утврдување. Постојат, главно, две претпоставки: според првата, Марков град во средниот век претставувал утврден манастирски комплекс со црква и конаци; и втората претпоставка вели дека Марков град бил утврдена населба со благородничка црква. Според поддржувачите на последната теорија, тука живеел благородникот Бојко, господар на Матка, а спомнат и како ктитор на манастирот „Успение на Пресвета Богородица“ (Манастир Матка).
Меѓутоа, речиси секогаш, наспроти историските факти стои по некоја легенда или митско предание. Во случајов тоа е легендата за убавата Бојана. Имено, ако ги прашате жителите на селото Матка за Марков град, сите до еден ќе ви ја раскажат легендата за Бојана:
Бојана, според легендата, била прекрасната господарка на Марков град. Таа живеела и управувала со градот, меѓутоа нејзините чифлизи достигнувале се до селото Бојане. И обично како што бива во легендите од османскиот период, во Бојана се вљубил некој локален Османлија. Одбивајќи ја брачната понуда и „потурчувањето“ Бојана станала мета на неговиот бес. Собирајќи голема војска, насилникот ја нападнал Бојана која се утврдила во Марков град. Во борбата Бојана убила дури 70 османлии, ама сепак, кога видела дека се е залудно и дека ќе мора да биде насилно одведена во харемот на зулумќарот, таа скокнала од карпата во реката Треска. Веднаш потоа Османлиите го разурнале градот.
Извор: http://istoricar.blogspot.com
Клубот не превзема никакви одговорности доколку планинарите не се придржуваат на гореспоменатата програма, сатницата, советите и евентуалните забрани од организаторот и водичите
ПРЕВОЗ: Со локален градски превоз до Шишево или до Матка. Автобус бр. 60 Проверете си во ЈСП
http://www.jsp.com.mk/VozenRed.aspx

Leave a comment

FACEBOOK

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Server configuration issue

КАЛЕНДАР

<< Feb 2021 >>
MTWTFSS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
1 2 3 4 5 6 7